Znów przychodzę do Was z poradnikiem, który tym razem stał mi się dość bliski. „Wysoko wrażliwi” to książka przeznaczona dla osób – jak łatwo na to wpaść – wrażliwych. Co właściwie oznacza stwierdzenie „osoba wysoko wrażliwa”? Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o samo odbieranie uczuć, chociaż one również odgrywają ogromną rolę. Elaine S. Aron przekonuje nas, że część społeczeństwa rodzi się z układem nerwowym cechującym się szybszym i gwałtowniejszym odbieraniem bodźców, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. To powoduje szereg cech, które społeczeństwo kwalifikuje jako wysoką wrażliwość. Przyjrzyjmy się teraz bliżej, co autorka miała na myśli.
„Lubisz codziennie pobyć trochę sam? Nie przepadasz za głośną muzyką? W nocy byle co cię budzi? Drży ci głos, gdy masz się odezwać na zebraniu? Nie dajesz się wyciągnąć po pracy na kręgle? Otoczenie może traktować cię jako nieśmiałego czy znerwicowanego odludka, ale w rzeczywistości być może – tak jak 15% populacji – masz wyjątkowo czuły układ nerwowy, innymi słowy, jesteś osobą wysoko wrażliwą. Człowiek taki nie potrzebuje błyskających świateł lunaparku ani mocnych wrażeń na paralotni, a preferuje poczytanie książki, długą rozmowę w cztery oczy lub zrelaksowanie się przy uprawie róż w ogródku. Może mieć poczucie, że przebojowy świat zostawia go wciąż w tyle, ale jednocześnie dziwi się, dlaczego otaczający go ludzie nie widzą różnych podtekstów, które dla niego są ewidentne. Autorka – psycholog i psychoterapeutka, sama będąca też osobą wysoko wrażliwą – pokazuje, jak zidentyfikować tę cechę u siebie oraz jak wykorzystywać ją w różnych sytuacjach życiowych. Nie chodzi bowiem o to, żeby się <odwrażliwić>, tylko nauczyć się żyć w zdrowy dla wrażliwych sposób.” Publikacja rozpoczyna się od noty autorskiej z 2012 roku i jest dość pobieżnym omówieniem najważniejszych zagadnień z książki i dodatkiem w postaci nowszych odkryć naukowych w kontekście wrażliwości. W „Przedmowie” autorka wymienia korzyści ze stosowania rad zawartych w poradniku i instrukcje jego użycia, tutaj również na końcu tekstu znajduje się test kwalifikujący nas do kategorii wrażliwców. Chyba nie muszę dodawać, że z dwudziestu trzech pytań, tylko na jedno odpowiedziałam przecząco. Ok, zaliczam się do grona mniejszości, ale co dalej?
Kolejne rozdziały wyjaśniają czym jest wrażliwość i jak objawia się w ludzkim zachowaniu. Autorka omawia zalety wrażliwości i czym się cechuje, jakie reakcje fizjologiczne zachodzą w ciele podczas pobudzenia i objaśnia syndrom nadmiaru bodźców, między innymi dlaczego osoby wysoko wrażliwe stale czują się przemęczone lub rozdrażnione. Prócz wad w postaci nadmiaru pobudzenia, są też zalety – głębsze odczucia skłaniają do refleksji, zwiększają zdolność koncentracji i szybszego uczenia się. Dowiadujemy się o wpływie środowiska na rozwój wrażliwości, jej predyspozycji do dziedziczenia, kulturalnego upodobania określonych wzorców zachowań (trendem jest przebojowość i rywalizacja, wrażliwe osoby są na szarym końcu, dlatego bardzo często czują się wykluczane, a to rodzi lęki i wycofuje jeszcze bardziej). Autorka przekonuje, że osoby obdarzone wysoką wrażliwością potrzebują jedynie pracy nad sobą w zakresie pewności siebie, tylko wtedy mogą skorzystać ze swoich talentów.
Ciekawym przykładem okazało się dla mnie przyrównanie osoby wrażliwej do zachowania niemowlęcia. Autorka zachęca, by wrażliwcy otoczyli swoją psychikę oraz ciało wyjątkową delikatnością i czułością w podobny sposób jak troszczymy się o niemowlę, ponieważ osoby wrażliwe posiadają niski próg tolerancyjny, a jak już nam wiadomo nadmiar bodźców rodzi gorsze samopoczucie i wywołuje wspomniane wcześniej pobudzenie, a to dla wrażliwców oznacza katastrofę. W następnych rozdziałach terapeutka omawia etapy rozwoju człowieka od okresu niemowlęctwa do dorosłości i wyjaśnia na przykładzie swoich pacjentów, jak wyglądało ich życie jako osób obdarzonych wysoką wrażliwością. Autorka omawia czym różni się wrażliwość chłopca i dziewczynki oraz jakie wzorce zachowań społecznych są akceptowane, a jakie nie (łatwo dojść do wniosku, że wrażliwi chłopcy nie mają lekko i znajduję to potwierdzenie w tym poradniku), także dowiadujemy się jakie są role społeczne płci. Kolejna sprawa to kwestia nieśmiałości, a raczej kulturalnie narzuconej łatki. Według terapeutki osoby wysoko wrażliwe wcale nie są nieśmiałe, ale wycofane, ponieważ nie potrzebują tyle bodźców, co osoby o mniejszym progu wrażliwości i dlatego bywają odbierane jako niepewne siebie. Następnie autorka radzi nam jak we właściwy sposób dbać o kontakty międzyludzkie bez nadmiernego pobudzenia (to właśnie ono jest przyczyną wycofywania się wrażliwców i łatki nieśmiałości, ponieważ przejmowanie się opinią innych nadmiernie stymuluje i tak mocno nakręcony układ nerwowy). Wyjaśnia też dlaczego wrażliwcy czują potrzebę zadowalania innych i wymienia to jako przyczynę rezygnowania z poszukiwania swojego powołania. Zachęca w tym zakresie do słuchania swojej intuicji.
Następne rozdziały dotyczą budowania związków przez osoby wrażliwe, a także ich tendencji do szybkiego zakochiwania się oraz gwałtownego przeżywania emocji i odrzucenia. Autorka omawia jak stres, czy pobudzenie wpływa na stan zdrowotny organizmu, wyjaśnia gwałtowność oddziaływania niektórych lekarstw (osoby wysoko wrażliwe zazwyczaj mocniej reagują na leki i potrzebują mniejszych dawek) oraz wymienia te najczęściej przypisywane w przypadku leczenia nadmiernej pobudliwości. Ostatni rozdział dotyczy sfery duchowej i wyjątkowego zainteresowania wrażliwców sprawami natury moralnej, czy też medytacji oraz ich skłonności do refleksji i zwracania się do własnego wnętrza.
Co sądzę o całej treści? Książka zawiera bardzo przydatne informacje odnośnie wrażliwości i pomaga zgłębić tę cechę charakteru. Dzięki niej przestałam dostrzegać swoje niedoskonałości, a zrozumiałam, że każde z nich mocno przydaje się w życiu i nie są już wadami, lecz zaletami. Wiele z poruszanych zagadnień było mi bardzo bliskich, w pewien sposób dowiedziałam się trochę o sobie i przestałam na siebie patrzeć tak krytycznie… właśnie takiego poradnika było mi trzeba.
Każdy z rozdziałów zawiera małe podsumowanie i konkretne ćwiczenia mające za zadanie przyswoić nam świeżo poznane treści oraz pomagające nam popracować nad sobą i swoim charakterem lub przeszłością. Na końcu znajdziemy też mały dodatek w postaci wskazówek dla specjalistów służby zdrowia, nauczycieli, pracodawców pracujących z osobami wysoko wrażliwymi. Ciekawe informacje i mini testy znajdziemy w ramkach w trakcie czytania książki. Na klapach zamieszczono wybiórcze teksty z poradnika, zaś całość zdobi rysunek malowanego kwiatu na okładce.
Podsumowanie:
+ ciekawie przedstawiony aspekt wrażliwości
+ szczegółowe zagadnienia dotyczące osób wysoko wrażliwych
+ książka pomagająca zgłębić własny charakter i popracować nad pewnością siebie
+ okładka pasująca do treści książki
+ ramki i testy pozwalające na pracę nad własnym charakterem
- brak
Ilość stron: 376
Wydawnictwo: Feeria
Gatunek: poradnik
Rok wydania: 2020 (z 2017)
Dla kogo: dla osób obdarzonych wysoką wrażliwością, dla zainteresowanych tematem wrażliwości, psychologów i psychoterapeutów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz