Ponieważ dawno nie wstawiłam żadnej recenzji poradników i raptem pojawiło się ich na blogu bardzo dużo, bo aż jeden, poświęcę ten post właśnie kolejnemu z nich. Książka „Pokonaj depresję” została napisana przez lekarza Stephena S. Ilardiego, zajmującego się leczeniem właśnie tej choroby. Autor publikacji przedstawia nam sześć ważnych kroków mogących pomóc w walce z depresją i nazywa je Terapeutyczną Zmianą Stylu Życia. Twierdzi, że wdrożenie kolejno każdego elementu programu znacząco poprawi jakość życia osób zmagających się z chorobą, co z kolei prowadzi do całkowitego lub prawie całkowitego wyleczenia. Przyjrzyjmy się nieco teraz tej książce.
„Ludzie nie zostali stworzeni do zawrotnego tempa współczesnego życia, które w przeważającej mierze spędzamy na siedząco, w zamkniętych pomieszczeniach, odizolowani od innych, niedospani, kiepsko odżywieni. Skutkiem tego jest przygnębienie albo nawet depresja, która zaczyna być epidemią. Ale ty wcale nie musisz chorować! Poddaj się zaleceniom terapii Stephena S. Ilardiego. Program Terapeutycznej Zmiany Stylu Życia jest znacznie skuteczniejszy niż leczenie depresji w sposób tradycyjny, głównie farmakologicznie. Jedz produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, ruszaj się, uprawiaj sport, wykonuj ćwiczenia fizyczne, przebywaj jak najdłużej na słońcu, zaangażuj się w jakąś działalność, wysypiaj się, udzielaj się towarzysko. Terapia doktora Ilardiego może pomóc każdemu: i cierpiącym na depresję o różnym nasileniu, i tym, którzy czują się przygnębieni. To również program dla ludzi zdrowych. Dzięki niemu zlikwidujesz nadwagę, będziesz mieć zdrowsze serce i niższe ciśnienie krwi. Zwiększy się odporność twojego organizmu. Poczujesz, że masz więcej energii i lepsze samopoczucie!”. Cała książka została podzielona na trzy części, z których pierwsza omawia epidemiologię choroby. Autor wyjaśnia czym jest depresja i przedstawia związek pomiędzy wzrostem zachorowań na depresję, a rozwojem cywilizacyjnym. Na początku publikacji dość pobieżnie omawia sześć punktów Terapeutycznej Zmiany Stylu Życia, przedstawia mechanizm depresji, czynniki ryzyka zachorowania na tę chorobę oraz najnowsze odkrycia naukowe dotyczące leczenia wraz z działaniem lekarstw.
Druga część szczegółowo skupia się na wspomnianym wcześniej programie leczenia depresji i okazała się dla mnie bardziej interesująca. Autor wyjaśnia jak najlepiej odżywiać mózg i przekonuje do suplementowania zdrowych tłuszczy omega-3 i omega-6. Wymienia szereg korzyści płynących z ich wpływu na pracę mózgu i dobrego samopoczucia. Następnie zwraca uwagę na nawyk kształtowania dobrych myśli, a także przełamywania błędnego koła związanego z dominacją tych negatywnych, których proces tworzenia nazywa ruminacją. Przedstawia również sposoby na walkę z niechcianym pesymizmem. W kolejnym rozdziale lekarz Ilardi przekonuje do ruchu, a w szczególności do ćwiczeń fizycznych, ale tylko takich, które sprawiają nam przyjemność. Ćwiczenia powinny być dostosowane do naszego wieku i kondycji, muszą też absorbować naszą uwagę. Dalej, autor opisuje korzyści płynące ze spacerów, przebywania na świeżym powietrzu i wpływu światła słonecznego na nasz organizm. Następny rozdział poświęcony został właśnie temu ostatniemu. To właśnie dzięki oddziaływaniu światła powstaje bardzo cenna witamina D, będąca kolejnym obowiązkowym elementem leczenia. Autor zachęca do korzystania z fototerapii, jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedniej dawki światła. Fototerapia może nam pomóc także w przypadku leczenia bezsenności. Ilardi przekonuje nas do dbania o swój sen i nabierania zdrowych nawyków z nim związanych, ponieważ jego brak powoduje poważne zaburzenia rytmu zegara biologicznego, co może być jedną z większych przyczyn powstawania depresji. Ostatnim bardzo ważnym etapem programu są więzi społeczne, których brak powoduje poważne zagrożenia zdrowotne. To właśnie bliscy, rodzina lub przyjaciele mogą nam pomóc w walce z chorobą. Autor wyjaśnia dlaczego w przypadku depresji osoby chore izolują się i ukazuje sposoby radzenia sobie z tym mechanizmem.
Ostatnia część książki to stopniowe wdrażanie programu Terapeutycznej Zmiany Stylu Życia, rozpisanego na sześć tygodni. Wraz z rozpoczynającym się tygodniem dodajemy nowy element z programu. Zakończeniem jest rozdział poświęcony przeszkodom mogącym pojawiać się w trakcie leczenia i sposoby na poradzenie sobie z nimi. Na samym końcu mamy dodatki w postaci testu na skalę depresji, wykres do samodzielnego monitorowania depresji, przypisy i bibliografię. Całość książki została zamknięta w jasnej cienkiej okładce, na której znajduje się ilustracja małej roślinki na tle pęknięć – zapewne symbol nadziei na uzdrowienie. Według mnie mogłoby być ładniej, książka z taką okładką niczym się nie wyróżnia.
Prezentowana przeze mnie treść została omówiona jedynie pobieżnie, ponieważ nie chcę zdradzać zbyt wiele zawartości książki – w końcu to czyjaś ciężka praca, po drugie nie jestem fachowcem w leczeniu depresji. Moim zdaniem, aby przyswoić sobie jak najwięcej należy ją po prostu przeczytać, a wtedy wszystko stanie się jasne. Kolejna sprawa dotyczy samego schorzenia. Jeżeli cierpicie na depresję, nawet nie myślcie o zastąpieniu wiadomości zawartych w tej publikacji samodzielnym leczeniem i kombinowaniem. Żadna wiedza nie dyskwalifikuje was od fachowej porady lekarskiej. Dopiero konsultacja z lekarzem i właściwa terapia jest gwarancją prawidłowego leczenia, a treść zawarta w książce może i jest pomocna, ale powinna zostać także omówiona z Waszym lekarzem, jeżeli chcecie zastosować omówione w niej zagadnienia.
Podsumowanie:
+ szczegółowe wyjaśnienie mechanizmu powstawania depresji
+ przedstawienie programu leczenia depresji
+ nowe spojrzenie na chorobę
+ autor ciekawie omawia zagadnienia i zachęca do ich stosowania
- przeciętna okładka
Ilość stron: 320
Wydawnictwo: Gruner+Jahr książki
Rok wydania: 2013 (z 2009)
Gatunek: poradnik
Dla kogo: dla osób zainteresowanych tematyką depresji oraz pragnących zadbać o swoje samopoczucie i zdrowie, lekarzy, psychologów, terapeutów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz