8.08.2022

"Jak lepiej myśleć" Christel Petitcollin

 

Dawno już zamieszczałam opinię na temat poradników, a że czasem zdarza mi się po nie sięgać, zwłaszcza po te z zakresu psychologii, ten post poświęcę właśnie jednemu z nich. Już od kilku miesięcy chciałam zapoznać się z pozycjami autorki Christel Petitcollin, ponieważ poruszane przez nią tematy są mi bardzo bliskie. Dlatego, kiedy dojrzałam w bibliotece tytuł „Jak lepiej myśleć” od razu nabrałam ochoty na przeczytanie tego egzemplarza. Teraz, podzielę się z Wami wrażeniami z lektury.



(Opis wydawcy): „Znawczyni ludzkiej natury – Christel Petitcollin – powraca z kontynuacją bestsellerowego poradnika Jak mniej myśleć! Po lekturze książki Jak mniej myśleć zapewne wiesz już, że zaliczasz się do kręgu osób analizujących bez końca. Zdajesz też sobie sprawę, że nadwydajność mentalna jest twoim atutem, a fantastyczny umysł – narzędziem do samodoskonalenia. Tylko jak optymalnie wykorzystać to, co siedzi w twojej głowie? Nikt nie wie lepiej od ciebie, jak potężne jest to wyzwanie! Książka Jak lepiej myśleć, będąca rozwinięciem i uzupełnieniem pierwszej części poradnika, pozwala wreszcie rozwiać dręczące cię wątpliwości. Autorka napisała ją w reakcji na liczne prośby czytelników, którzy domagali się dodatkowych wyjaśnień i odpowiedzi na konkretne pytania. Dzięki temu czytelnik ma wrażenie, że bierze udział w prywatnej rozmowie z terapeutką. Jak lepiej myśleć to zbiór przydatnych wskazówek dla osób nadwydajnych mentalnie i analizujących bez końca dotyczących codziennego życia w społeczeństwie. Jeśli potrzebujesz porady, jak odnaleźć spokój na płaszczyźnie zawodowej, w relacjach z najbliższymi oraz w miłości, koniecznie sięgnij po tę książkę! Dzięki niej jeszcze lepiej zrozumiesz siebie i innych, rozwiniesz i pokochasz swoją niezwykłą osobowość, a także nauczysz się organizować otoczenie tak, aby czuć się w nim jak najbezpieczniej. W książce Jak mniej myśleć autorka pomaga czytelnikowi znaleźć jego miejsce w świecie, a w Jak lepiej myśleć wskazuje, jak odnaleźć w tym świecie szczęście i spełnienie.

Jako, że należę do osób wysoko wrażliwych, czasem zdarza mi się szukać informacji dotyczących tego zagadnienia, stąd z ciekawością zabrałam się do czytania książki. Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy to dość ciężki styl pełen zaawansowanych językowo frazesów – może nie tyle niezrozumiały, co zwyczajnie nużący. Autorka stara się rzetelnie przedstawić wiedzę i popiera ją swoim doświadczeniem zawodowym, a jednak pomimo jej zabiegów moja uwaga niezbyt potrafiła skupić się na tekście. Chociaż wiele jej spostrzeżeń było dla mnie interesujących, to często omawiane przez nią tematy wydawały mi się przedstawione niewystarczająco. Terapeutka według mojej oceny zbyt pobieżnie podeszła do problemu, tylko go zaogniając.

Wymienię krótko zakres tematyczny, jaki został ukazany w książce. Cały poradnik składa się z jedenastu rozdziałów. I tak pierwszy z nich skupia się na przedstawieniu korespondencji czytelników na temat książki „Jak mniej myśleć”. Kolejny rozdział analizuje zjawisko hiperestezji, czyli przeciążenia zmysłów oraz wyjaśnia jak sobie z nim poradzić. W trzecim autorka zachęca do dystansowania się od wszelkich źródeł medialnych oraz wydarzeń politycznych i społecznych, które mogą wzbudzać niepokój, nazywając je wahadłami wywołującymi skrajne emocje. Zachęca również do zaangażowania się w sprawy, dzięki którym można stać się użytecznym, jednocześnie nie trwoniąc zbędnej energii. Czwarty rozdział podkreśla jak ważne jest docenianie siebie oraz karmienie własnego ego. Tylko dzięki temu według C. Petitcollin można uwierzyć w siebie i pokonać własne słabości oraz uniknąć podatności na manipulacje. Piąty rozdział objaśnia myślenie kompleksowe oraz pojęcie skokowości myślenia. Kolejny poruszany przez terapeutkę temat to genetycznie przekazywane lęki przez pokolenia oraz wychowanie. Ciekawym zagadnieniem omawianym przez autorkę jest syndrom utraty bliźniaka w życiu prenatalnym. Następne rozdziały analizują wpływ społeczeństwa na jednostkę, alienację, czy też samo funkcjonowanie relacji międzyludzkich, środowiska pracy, stosunku człowieka do pieniędzy, poprawieniu relacji z innymi, życiu miłosnym oraz zawodowym osób nadwrażliwych.

Czy polecam Wam ten poradnik? Książka na pewno zainteresuje osoby zaintrygowane tematem wysokiej wrażliwości, czy też nadwydajności, według autorki. Znajdują się w niej informacje, które mogą wiele wyjaśnić, zwłaszcza tym, którzy nie mieli do czynienia z pojęciem wysokiej wrażliwości. W publikacji pojawiają się ciekawe objaśnienia, bardzo pomocne dla osób mierzących się z własną wrażliwością. Z mojego punktu widzenia, poradnik zawiera w sobie dość mało konkretnej treści, nie podaje zbyt wielu szczegółów, nie jest ciekawy na tyle, by przyciągnąć czytelnika, dlatego dla kogoś, kto poszukuje znacznie więcej danych może okazać się niewystarczający. Jednak na pierwszy raz jest dobrym wstępem przed sięgnięciem po bogatszą literaturę z tego zakresu.

Okładka zachowana jest w pastelowych barwach. Rozdziały są poprzedzone cytatami nawiązującymi do danej tematyki. Czcionka jest duża i czytelna. Autorka zamieszcza od czasu do czasu pomocnicze obrazki. Całość wygląda estetycznie i uporządkowanie.

 

Podsumowanie:

+ przyjemna dla oka okładka książki

+ autorka porusza ciekawe tematy odnośnie wysokiej wrażliwości

+ fachowa wiedza oparta na doświadczeniu z punktu widzenia terapeuty

- nużący styl

- wiele tematów wydaje się omówionych dość pobieżnie

 

Ilość stron: 223

Wydawnictwo: Feeria

Gatunek: poradnik

Rok wydania: 2021

Dla kogo: dla osób zainteresowanych tematyką wysokiej wrażliwości

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum

Szukaj