31.10.2022

"Rozmowy o muzyce" Haruki Murakami, Seiji Ozawa

 

Jeśli zaliczacie siebie do miłośników muzyki poważnej, mam dla Was doskonałą propozycję czytelniczą. „Rozmowy o muzyce” autorstwa wybitnego pisarza Haruki Murakamiego to obowiązkowa lektura dla każdego, kto chociaż trochę interesuje się muzyką. H. Murakami spisał swoje rozmowy z Seiji Ozawą, niezwykle utalentowanym dyrygentem światowej klasy. Teraz, po jedenastu latach, jego wywiady zostały wydane również w Polsce przez Wydawnictwo Muza SA.



(Opis wydawcy) „Rozmowy z Seijim Ozawą, jednym z najwybitniejszych dyrygentów na świecie, dyrektorem muzycznym Opery Wiedeńskiej i orkiestr w Toronto, San Francisco, Bostonie. Haruki Murakami, znany jako miłośnik jazzu, jest także wielbicielem muzyki poważnej, a tą książką udowadnia, że ma również ogromną wiedzę na jej temat. Zapis rozmów z Seijim Ozawą to głęboka, intymna i wielowątkowa refleksja obu mistrzów nad istotą muzyki. Pisarz i dyrygent słuchają nagrań z płyt, oglądają DVD koncertów i komentują je, co pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na znane utwory. Są zafascynowani swoimi tak różnymi sposobami patrzenia na muzykę. Ozawa jest wyjątkowo interesującym interlokutorem. Zna niemal wszystkich ze świata muzyki poważnej, a jego wypowiedzi są dowcipne, wesołe i przeplatane licznymi anegdotami. Odkrywając Seijiego Ozawę, Murakami odkrywa krok po kroku samego siebie. Dzięki temu czytelnik poznaje muzyczne pasje pisarza i uświadamia sobie ich wagę i głębię. Rozmowy o muzyce to fascynująca lektura nie tylko dla fanów Murakamiego i wielbicieli muzyki poważnej.

Cała książka zawiera w sobie sześć głównych rozmów dotyczących różnych wykonań utworów muzycznych bardzo znanych kompozytorów, m. in. Beethovena, Brahmsa. Rozmowy są poprzedzone również przemyśleniami H. Murakamiego oraz mini wywiadami na temat pewnych szczegółów z życia Seijiego Ozawy. Jak już wspomniałam wcześniej, publikacja ma charakter wywiadu, autor czasem umieszcza drobne wstawki odnośnie wysłuchiwanego przez nich koncertu lub wtrąca drobne wyjaśnienia.

Czytając rozmowy przeprowadzone pomiędzy H. Murakamim, a S. Ozawą potrafiłam poczuć klimat, jaki mógł towarzyszyć podczas udzielania wywiadu. To niezwykłe z jakim kunsztem pisarz oddał panujący wtedy nastrój. Panowie opowiadają nie tylko o muzyce, lecz również o swoich przeżyciach związanych ze słuchaniem danego utworu. Dyrygent dodaje również smaczki ze swojego życia oraz ciekawostki związane ze swoim zawodem, jak i z muzyką. Umiejętność H. Murakamiego dobierania słów sprawia, że łatwo zatopić się w tekście. Myślę, że to właśnie jego styl i sposób przeżywania uczuć oraz wyrażanie ich na papierze potęguje niezwykłość lektury.

Najbardziej zainteresowały mnie fragmenty dotyczące pracy dyrygenta oraz istoty samej muzyki. S. Ozawa dość przekonująco opowiada o swojej pracy, jak i o emocjach towarzyszących dyrygowaniu, czy też słuchaniu utworu na żywo lub na płycie. H. Murakami z kolei, wykazuje się dużą dociekliwością. Wymienianie poglądów pomiędzy nimi jest płynne, zaś same rozmowy określiłabym jako barwne i niezwykle szczegółowe. Te cechy sprawiają, że czytelnik nie nudzi się podczas, jakby się mogło wydawać, monotonnego tekstu.

Czy polecam? Myślę, że fanom muzyki poważnej oraz literatury pięknej publikacja powinna przypaść do gustu. Mnie książka bardzo się podobała z uwagi na poruszane przez obu rozmówców tematy. Podczas czytania warto również posłuchać utworów, o których opowiadają S. Ozawa i H. Murakami, jako ciekawy dodatek do lektury.

Biała okładka ma dość prostą szatę graficzną i od razu kojarzy się z gitarą. Czcionka jest duża, zaś wypowiedzi H. Murakamiego i S. Ozawy są odpowiednio wyróżnione. Rozdziały poprzedza graficzny wizerunek gitary. Ogólnie całość wygląda spójnie, elegancko i nowocześnie.

 Za egzemplarz książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Muza SA.

Podsumowanie:

+ rozmowy przedstawione w formie wywiadu

+ ciekawostki z życia H. Murakamiego i S. Ozawy

+ barwny styl autora

+ rozmowa jest prowadzona w niezwykle żywy sposób

+ autor doskonale oddaje nastrój towarzyszący słuchaniu utworów

+ ciekawie poruszane zagadnienia odnośnie muzyki i dyrygentury

- brak

 

Ilość stron: 352

Wydawnictwo: Muza SA

Gatunek: literatura piękna

Rok wydania: 2022 (z 2011)

Dla kogo: dla miłośników muzyki poważnej, twórczości Haruki Murakamiego, dyrygentury Seijia Ozawy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum

Szukaj