Lubicie opowieści o bohaterkach wymachujących mieczem, cechujących się determinacją i pragnieniem odzyskania utraconego honoru? Jeśli tak, to „Wojowniczka z Dzikiego Lasu” jest tytułem w sam raz dla Was. Rasmira posiada wszystkie cechy idealnej przywódczyni i wojowniczki. Jest córką wodza i jednocześnie kandydatką do objęcia po nim władzy. Jedyne, co musi zrobić to przejść próbę i udowodnić, że nadaje się do sprawowania funkcji wojownika oraz lidera. Tylko, że kiedy ten dzień nadchodzi, nic nie idzie po jej myśli. Gdy pada ofiarą zdrady, zostaje wygnana. Może wrócić jedynie wtedy, jeśli wypełni swój mattugr, a więc zabijając boga nękającego mieszkańców okolicznych wiosek. Rasmira nie mając innego wyjścia, postanawia wykonać powierzone jej zadanie lub zginąć w imię straconej dumy. Czy Rasmirze powiedzie się poszukiwanie boga Peruxolo? Czy zdobędzie się na odwagę, aby pokonać nieśmiertelnego obdarzonego potężną mocą? I czy ten wysiłek okaże się tego warty?
(Opis wydawcy): „Osiemnastoletnia Rasmira, córka wodza wioski Seravin, przez całe życie trenowała, aby stać się wojowniczką. W przyszłości miała chronić małą osadę przed potworami czającymi się w Dzikim Lesie. Kiedy nadchodzi Dzień Dojrzałości, który ma być dla niej próbą udowodnienia własnej wartości, dziewczyna zawodzi. Nikt jej nie wierzy, że została zdradzona i poniosła porażkę nie ze swojej winy. Fakt jest faktem: nie przeszła próby i za karę zostaje wygnana z wioski. Ma jednak szansę odzyskać utracony honor. W tym celu musi zabić Peruxolo, okrutnego boga. Tocząc wewnętrzną walkę z poczuciem zdrady i beznadziei, Rasmira poznaje sprzymierzeńców. Z czasem zrozumie, że aby przetrwać i wykonać zadanie, powinna odważyć się zaufać innym.”
Już dawno nie spotkałam tak ciekawej powieści młodzieżowej. Od kiedy tylko wzięłam się za czytanie, nie potrafiłam się oderwać! Myślę, że jest to zasługa interesującej głównej bohaterki. Uwielbiam czytać o wojownikach, trudnych wyzwaniach i mierzeniu się z własnymi słabościami, dlatego historia Rasmiry mocno przypadła mi do gustu. Jej waleczność, skłonność do popadania w tarapaty, pragnienie pokonywania własnych ograniczeń i przede wszystkim potrzeba naprawienia zranionej dumy to cechy, które zaskarbiły sobie moją uwagę. Od samego początku polubiłam pierwszoplanową postać, dlatego razem z nią przeżywałam wszystkie wydarzenia, bolączki i radości.
Język powieści jest bardzo charakterystyczny dla literatury młodzieżowej, ale zdecydowanie na plus. Dość swobodny, w trybie narracji pierwszoosobowej, skupiający się jednocześnie na ukazaniu świata przedstawionego, jak i uczuciach bohaterki, czy też dziejących się wydarzeniach. Wszystkie opisane przez autorkę wątki są dość starannie wyważone, nie ma przewagi nudnych opisów, jak i dennych uczuć. Co prawda fabuła nie jest zbyt zawiła, brak w niej większej ilości intryg i sporo zdarzeń dzieje się jednotorowo, ale szybka i zmienna akcja sprawiła, że porządnie się do niej przykleiłam. Lektura nie tylko skupia się na pędzącej jak lawina historii lecz także zawiera w sobie przesłanie o nabraniu zaufania do swoich możliwości, uwierzeniu w siłę przyjaźni, odwadze do mierzenia się nawet z trudnymi wyzwaniami oraz wierze w odkupienie splamionego honoru.
Cała fabuła jak i zakończenie mogą wydawać się dość schematyczne, ale mi akurat taki zabieg nie przeszkadzał. Podobały mi się zarówno opisy walk, jak i sposób radzenia sobie bohaterów w niespodziewanych okolicznościach. Spodziewałam się trochę innego rozwiązania akcji, zwłaszcza liczyłam na więcej fajerwerków i wybuchów magii, ale zabieg ze strony autorki również okazał się ciekawy na tyle, że jestem zadowolona ze sposobu, w jaki zdecydowała się zamknąć książkę.
Czy polecam? Zdecydowanie! Mnie „Wojowniczka z Dzikiego Lasu” bardzo się spodobała i cieszę się, że miałam okazję do zapoznania się z nią. Zachęcam do sięgnięcia po nią zwłaszcza amatorom historii o nastoletnich bohaterkach będących jednocześnie silnymi wojowniczkami.
Okładka przedstawia wizerunek Rasmiry dzierżącej miecz, zbroję i tarczę na tle świetlistych ozdób. Litery tytułowe ładnie komponują się z całością. Na przedłużeniach oprawy zamieszczono rekomendacje czytelnicze oraz patronaty. Czcionka spora i czytelna, sprzyjająca szybkiemu czytaniu.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Niezwykłe.
Podsumowanie:
+ szybka akcja
+ ciekawa bohaterka
+ narracja pierwszoosobowa
+ interesująca fabuła
+ historia zawierająca przesłanie
+ język powieści
+ okładka książki
- brak
Ilość stron: 336
Wydawnictwo: Nowe Strony, Niezwykłe
Rok wydania: 2022 (z 2019)
Gatunek: fantasy
Dla kogo: dla młodzieży, dla fanów powieści o wojowniczkach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz