19.02.2024

"Praca z cieniem" Keila Shaheen

 

Dzisiaj przychodzę do Was z książką inną niż wszystkie, „Praca z cieniem” nie jest bowiem ani typową literaturą popularnonaukową ani też poradnikiem. Jest to dziennik motywacyjny, mający skłonić odbiorcę do zaangażowania się w pracę nad sobą, a konkretniej nad swoimi słabościami. Muszę przyznać, iż tytuł ten zaintrygował mnie zarówno swoją formą, jak i intencją, której celem jest pomoc samemu sobie. Dzięki przystępnie skonstruowanej treści oraz wielu angażującym
ćwiczeniom czytelnik może szybko zagłębić się we własną jaźń i dotrzeć do źródła swoich problemów oraz lęków i nad nimi pracować bez efektu samokrytycyzmu. Jak praca z dziennikiem wygląda w praktyce?

(Opis wydawcy): „Uwolnij moc samopoznania i wewnętrznej transformacji dzięki Pracy z cieniem. Ten nieodzowny przewodnik daje jasne i skuteczne wytyczne do odkrywania ukrytych aspektów twojej psychiki, znanych jako „cień”, i przekształcania negatywnych wzorców w pozytywny rozwój. Dzięki wnikliwym wskazówkom, ćwiczeniom i refleksjom ten dziennik pomoże co rozpoznać i pokonać przeszkody i ograniczające przekonania, które mogą powstrzymywać cię od wykorzystania twojego prawdziwego potencjału. Nauczysz się rozwijać samoświadomość oraz kochać i akceptować siebie, a także nawiążesz głębszy kontakt ze swoim prawdziwym ja. Oto cenne źródło informacji dla każdego, kto chce wyruszyć w podróż ku samopoznaniu i transformacji.

Otwierając dziennik czytelnik szybko ma możliwość poczuć pełną motywację do pracy nad sobą, kiedy trafia mu się okazja do wypełnienia deklaracji intencji. Trochę przypomina to dzieciny wpis do pamiętnika, ale uwaga – to działa (!) i zachęca do korzystania z dalszych fragmentów książki. Całość dziennika została podzielona na cztery części, z których tylko wstęp zawiera krótkie i konkretne informacje. Reszta to zbiór ćwiczeń bardzo przypominających zagadnienia psychoterapeutyczne, mające za zadanie mobilizację do wykonywania określonych działań w każdej wolnej chwili i w swoim tempie.

Początek dziennika zawiera kilkustronicowy wstęp, objaśniający czym jest „cień” i jak jego wpływ przejawia się w codziennym funkcjonowaniu, następnie autorka przechodzi do krótkiego objaśnienia działania ludzkiej psychiki, by przenieść odbiorcę do poinstruowania jak pracować z własnym cieniem. Nie są to długie i skomplikowane treści, dzięki czemu szybko można przejść do meritum, a są nim zawarte dalej ćwiczenia.

Ćwiczenia te mają różną formę, ale każde z nich zachęca do zagłębienia się do pracy nad sobą i do odkrywania własnych pokładów możliwości oraz towarzyszących im blokad. Również każde z nich wywołuje pewne refleksje, które nie zawsze będą powodowały pozytywne emocje, jednak praca z tą książką pozwala na pokonanie tych odczuć. Niektóre z nich skłaniają do przemyśleń, inne mają za zadanie poprawę nastroju i wywołanie motywującej energii, jeszcze inne koją i wyciszają. Podoba mi się, że wiele z nich świetnie działa na różnego typu emocje, z którymi ciężko nieraz jest się uporać, część z nich nadaje się również do stosowania w stresujących sytuacjach.

Prócz ćwiczeń w dzienniku znajdują się również wskazówki, bardzo pomocne podczas wykonywania wielu zawartych w książce zadań. W moi odczuciu wskazówki te są odrobinę trudniejszym etapem ćwiczeń, ponieważ kierują odbiorcę do przepracowania różnych osobistych wspomnień, w tym czasem bolesnych. Według mnie są jednak najciekawsze, bo pozwalają na wgłębienie się w sedno swoich „cieni”. Wskazówek jest znacznie więcej niż ćwiczeń, zaś miejsca do ich rozpisania dodano w obszerniejszej ilości.

Ostatnim fragmentem książki jest „Dotrzyj do źródeł swojego cienia”. Podobnie jak wskazówki, to również pewna forma ćwiczeń, jednak bardziej skupiająca się na doraźnym działaniu, leczeniu bieżących bolączek, które towarzyszyć mogą w codziennych sytuacjach. Bardziej przydadzą się już po przepracowaniu niektórych form „cieni”, kiedy pewne zdarzenia mogą wyrwać z równowagi wewnętrznej.

Podsumowując, dziennik „Praca z cieniem” uważam za świetny pomysł do rozwoju psychologicznego. Przyda się nie tylko przeciętnemu Kowalskiemu, ale również będzie stanowić świetne wsparcie przy psychoterapii, zarówno dla pacjentów jak i psychoterapeutów oraz psychologów. Oczywiście, nie zastąpi klasycznej terapii, ale na pewno w wielu aspektach pomoże uporać się z gnębiącymi myślami tkwiącymi głęboko w podświadomości. Bardzo polecam, jeśli lubicie korzystać z zeszytów ćwiczeń do pracy nad własnym rozwojem.

Za egzemplarz książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Marginesy .

Podsumowanie:

+ mnóstwo motywujących ćwiczeń

+ krótkie i konkretne polecenia

+ zadania zachęcające do samorozwoju

+ łatwo przyswajalna treść

+ świetne wsparcie przy psychoterapii

- brak

 

Liczba stron: 230

Wydawnictwo: Marginesy

Gatunek: poradnik, dziennik

Rok wydania: 2024 (z 2021)

Dla kogo: dla osób szukających książek potrzebnych do samorozwoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum

Szukaj